Gingivektomi, gülümsediğimizde gösterdiğimiz dişleri kaplayan diş eti miktarını azaltma  amacıyla gerçekleştirilen küçük bir cerrahi müdahaledir. Bu periodontal operasyon aynı zamanda diş etlerinde doku büyümesine neden olan iltihabı da tedavi eder. Dişi çevreleyen diş eti kesilir. Bu diş tedavisinin işe yaraması için hastanın yeterince yerleştirilmiş bir diş etine sahip olması gerekir. Teknik, supraseöz periodontal cepleri çıkarmak için de kullanılabilir.

Dişeti Çekilmesinin Sebepleri Nelerdir?

Aşırı büyümüş bir üst çeneye sahip olmak diş eti çekilmesinin en temel nedenleri arasında yer almaktadır.  Fazla diş etine neden olan şey normalden daha fazla kemik büyümesidir. Maksillofasiyal cerrah bu kemiği azaltmaktan sorumludur. Gingivektomi gülüşün sadece estetik kısmını düzeltir. Daha iyi bir çözüm isteniyorsa ortognatik cerrahi kullanılır.

Dişleri sürekli sıkmak aşınmaya neden olarak dişlerin küçülmesine ve aşınmasına neden olarak diş etlerini açığa çıkarır. Porselen kronlar veya kaplamalar, tedavi edildiğinde dişi kaplamak için sıklıkla kullanılır. Ağzı doğru bir şekilde kapatabilmek için üst dişlerin alt dişler ile temas etme eğiliminde olduğunu ifade etmek gerekir. Daha küçük olan üst kemerin dişleri, diş etlerini yanlarında alarak patlama eğilimindedir.

Değiştirilmiş pasif püskürme bir diğer nedendir. Dişlerin doğal olarak büyümesiyle ortaya çıkan EPA diş etlerinin yeterince çekilmemesine ve diş minesini önemli ölçüde kaplamasına neden olur.

Gingivektomi Avantajları

Gingivektomi aşağıdaki avantajlara sahiptir:

  • Dişin daha fazlasını kullanmak mümkün hale gelmektedir.
  • Dişleriniz işlem öncesine göre daha uzun, daha büyük ve daha az kare görünecektir.
  • Gülümsemede belirgin bir iyileşme sağlanacak, daha estetik ve orantılı olacaktır.
  • Ağrısız, öngörülebilir ve hızlı bir ameliyattır.
  • Çok tatmin edici ve görünür sonuçlar genellikle elde edilir.

Gingivektomi ve Gingivoplasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gingivoplasti, gülüşün daha uyumlu bir estetik görünümünü elde etmek için sadece dişetinin yeniden şekillendirilmiş ucuna odaklanır. Buna karşılık, gingivektomi, diş etinin rezeksiyonu olarak tanımlanır. Gingivoplastiden daha kapsamlı bir eksizyonel cerrahidir Gingivoplastide diş etinin kenarları diş yüzeyi ortaya çıkacak şekilde parlatılır. Bu sayede dişler küçük görünüyorsa bu daha büyük bir görünüme kavuşacaktır.

Gingivoplastinin amacı, yeterli kontür oluşturmak ve az miktarda dişeti çekilmesine dahil etmektir. Gingivektomi, daha büyük miktarlarda dişeti çeke.

Gingivoplasti estetik işlemlerde endikedir. Dişlere daha fazla temizleme etkisi verir ve parlaklık sağlarken,  gingivektomi periodontik bölgede destek olarak kullanılır.

Her iki teknikte aynı dezavantajlara sahiptir. Kozmetik sorunların onları düzeltmek yerine ağırlaştırma riski vardır. Ayrıca dikkatli olmazsanız, yüksek bir kök maruziyeti riski vardır. Dişin boyun kısmını olması gerekenden fazla keşfederek diş hassasiyetinde artış olabilir.

Gingivektomi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu ameliyattan iyileşme bir ay ile altı hafta arasında sürebilir. Altı ay kadar sonra diş etleri normal görünecek. Yumuşak iplere sahip bir diş fırçası ve ayrıca diş ipi kullanarak uygun ağız hijyenine sahip olmanız önemlidir. Büyük olasılıkla, diş hekimi enfeksiyon riskini en aza indirmek için iyileşmeye yardımcı olacak bir tür gargara reçete edecektir.

Ameliyat edilen bölgeye her yarım saatte bir yaklaşık beş dakika soğuk kompres uygulamak ilk gün işe yarayacaktır.

Genellikle ilk 2 gün boyunca oda sıcaklığında veya soğukta olan yiyecekleri yemek, iltihaplanmayı daha hızlı azaltmak için yardımcı olur, böylece işlemden sonra oluşabilecek kanamayı önler. Asitli yiyecekler olmadan yumuşak bir diyet yemelisiniz. Kendinizi yüksek sıcaklıklara maruz bırakmaktan kaçının. Sigara ve alkol tüketilmemesi gerekmektedir.