Jinekomasti, erkeklerin meme dokularında meydana gelen kontrolsüz ve orantısız büyümeye denmektedir. Söz konusu büyümelerde cerrahi müdahale yapıldığında ise bu ameliyat, jinekomasti ameliyatı olarak ifade edilir. Bilindiği üzere erkeklerin anatomisi kadınlardan farklıdır. Bu nedenle erkeklerde büyük meme dokusu hoş karşılanmayan bir durumdur. Sosyal hayatlarında bu meme büyüklüğü nedeni ile problem yaşayan erkekler jinekomasti operasyonuna başvururlar.

Jinekomasti, büyümüş meme dokusunu çıkarmak için tasarlanmış cerrahi bir işlemdir. Erkek memelerinde fazla yağ bulunması, erkeklerin arzu ettikleri sıkı ve tonda göğse ulaşmalarını engelleyebilir. Jinekomasti ameliyatı, daha çekici göğüs hatları oluşturmak için fazla yağ dokusunu ortadan kaldırır. Erkeklerde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biridir.

Jinekomastinin ortak özellikleri şunlardır:

  • Göğüs bölgesinde lokalize yağ birikintileri
  • Aşırı glandüler doku
  • Aşırı meme derisi

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti, erkeklerde meme bezinin anormal gelişimidir. Jinekomasti bir veya iki memeyi etkileyebilir. Çoğu durumda nedeni bilinmemekle birlikte, bazı ilaçlar veya ilaçlar ve bazı hormonal bozukluklar onu tetikleyebilir.

Pubertal gelişim sırasında hormonal dengesizlik, adolesanda meme dokusunda geçici bir artışa neden olabilir. Ancak bu durum genellikle kendiliğinden düzelir. Yetişkinlikte, yaşlandıkça testosteron seviyesi azalır. Bu da meme dokusunun gelişmesine neden olur. Jinekomasti ayrıca bazı böbrek, tiroid veya hipofiz hastalıkları ile de ilgilidir. Alkol, anabolikler veya kortikosteroidler gibi bazı maddelerin kötüye kullanılması erkeklerde meme gelişimini uyarır.

 

Jinekomasti problemi yaşayan bireyler benlik saygısında ciddi bir değişiklik yaşayabilir. Bu noktada bireler gövdelerini ortaya çıkarmayı içeren belirli sosyal durumlardan kaçınma eğiliminde olabilirler. Kadınsı görünümlü göğüslerinin yarattığı güvensizlik nedeniyle yakın veya partner ilişkileri etkilenebilir. Kusurlarını işaretlememek için gövdeye yapışan giysilerden kaçınırlar. Bu düşük kişisel güvenlik, hasta ne kadar gençse o kadar dikkat çekicidir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti esas olarak göğüs bölgesindeki aşırı yağ dokusunun bir sonucu olduğunda, bu yağ hücrelerini kalıcı olarak çıkarmak için genellikle liposuction yapılır. Göğüslerin altındaki kıvrımlara küçük kesiler yapıldıktan sonra istenmeyen yağ birikintilerini emmek için cilt altına bir kanül yerleştirilir. Jinekomasti daha yaygın olduğunda meme derisi ve glandüler doku da alınabilir.

Jinekomasti ameliyatında uygulanan bir diğer yöntem ise açık yöntemdir. Hastanın meme dokusunda yer alan yağ, kesiler ile bölgeden çıkartılmaktadır. Liposuction yöntemine göre çok daha az talep gören açık yöntem de iyileşme süresi uzundur. Bu doğrultuda vücutta iz kalma ihtimali de son derece fazladır.

Jinekomasti Sonrası İyileşme Süreci

Jinekomasti operasyonu sonrasında iç kanamayı önlemek için hastalara sıkı bir pansuman ile sargı yapılır. Söz konusu sargı 2 gün boyunca çıkarılmaz. Operasyon sırasında özel bir dikiş kullanılır. Bu nedenle operasyondan sonra dikişlerin alınmasına gerek yoktur. İpler kendiliğinden eriyecektir.

Operasyondan sonra bölgede şişlik ve morluklar oluşabilir. Bu şişlik ve morluklar hastaların yaşına, alınan yağ dokusuna ve tercih edilen tekniğe göre değişkenlik göstermektedir. Jinekomasti operasyonundan sonra bölgede hafif izlerin kalması muhtemeldir. Söz konusu izler 1-2 ay içerisinde ortadan kalkacaktır.