Mide kelepçesi, diyet ve spor ile vücuttan atılmayan fazla kilolardan kurtulmak için uygulanan bir yöntemdir. Obezite hastaları için uygun olan bir yöntem olan mide kelepçesi ile ilk 1 yıl içerisinde fazla kiloların en az yarısından kurtulmak hedeflenmektedir. Bu yöntem genellikle ideal kilosundan yaklaşık 40-50 kilo kadar fazlası olan kişiler için uygun bir yöntemdir.

Laparoskopik ameliyat yöntemi ile uygulanmakta olan mide kelepçesi operasyonu 1 saatlik bir süre içerisinde tamamlanmaktadır. Silikon maddelerden elde edilen mide kelepçesi organ ve dokulara herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Yaklaşık 10 cm kadar uzunluğa sahip olan bu kelepçelerin eni ise 1 cm’dir. Kelepçelerin alt kısmında şişirilebilen balon bulunmaktadır. Bu da kelepçe ile bütünleştirilmiştir. Kelepçe uygulandıktan sonra söz konusu balon şişirilir.

Mide Kelepçesi Kimlere Uygulanabilir?

Mide kelepçesi, 18 ile 65 yaş arasında ve vücut kitle indeksi en az 40 olan kişilere uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra bireylerin operasyon için engel oluşturan bir problemi olmaması da gerekmektedir. mide kelepçesi için en ideal olan adayların ideal kilolarından 40 kilo fazlası olan kişiler olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra 18 yaş altındaki bireylere ise kesinlikle bu operasyon uygulanamamaktadır. Böbrek yetmezliği, çeşitli önemli hastalığı ve kronik rahatsızlıkları bulunan bireyler için de söz konusu mide operasyonunun uygun olmadığını ifade etmek mümkündür.

Mide Kelepçesi Nasıl Takılır?

Söz konusu operasyon genellikle 1 saat kadar sürer. Cerrahi bir operasyon olan mide kelepçesi operasyonunda hastalara genel anestezi uygulaması yapılmaktadır. Hastanın karın bölgesine 1 cm’yi aşmayan küçük kesiler yapılır. Söz konusu kesilerden yemek borusu ve mide ile bağlantı noktasına erişim sağlanır. Teknolojik aletler aracılığı ile mide kelepçesi bu kısma yerleştirilir. Yemek borusu ve midenin birleşim noktasından birkaç santim kadar ilerisine tesis edilmektedir. Kelepçenin hemen altın bulunan balon şişirilerek mide daraltılır. Midenin giriş alanında gerçekleştirilen bu işlem ile küçük bir mide odacığı meydana getirilmektedir. Kapasitesi 30 cc kadar olan bu alana gelen gıdalar normalden yavaş ilerleyerek kilo verimi sağlamaktadır.

mide Kelepçesi Ameliyatı Sonrası

mide kelepçesi ameliyatı kolay bir ameliyat olarak görülse de öncesinde ve sonrasında son derece dikkatli olunmalıdır. Hastaya mide kelepçesi takılması sonrasında ki süreçten aşağıdaki gibi bahsedilebilir.

  • Operasyonun ardından hastanın 1-2 gün boyunca hastane kalması beklenir. Bu süreçte hastanın durumu değerlendirilir.
  • Operasyondan sonra yemek yeme alışkanlıklarının değişmesi gerekir. Bu konuda profesyonel bir destek alınmalıdır.
  • Öğünler ile birlikte içecek içilmemelidir.
  • Günde 3 öğün şeklinde beslenilmelidir.
  • Besin değeri yüksek olan sağlıklı gıdaların tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Hastanın operasyondan sonra bir süre izlenmesi gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrik By-Pass Operasyonu Sonrasında Hastanede Kalınır mı?

Operasyon sonrasında hastaların genellikle 1-2  gün boyunca hastanede kalmaları gerekir.

Operasyon Sonrasında Hasta Ağır Kaldırabilir mi?

Operasyondan sonra hasta ilk 6 hafta boyunca kesinlikle ağır yük kaldırılmamalıdır.

Operasyon Sonrasında Ne Zaman Araba Kullanılabilir?

Operasyondan sonra hastaların 2 hafta boyunca otomoil kullanımı yasaktır.

Operasyondan Ne Kadar Süre Sonra İşe Dönülebilir?

ofis çalışanları 2-3 hafta içinde ağır işte çalışanlar ise 6-8 hafta içinde işlerine dönebilir.

Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Kilo Verilir?

Kilo kaybının kademeli olarak gerçekleşmesi beklenir. En hızlı ilk 2 ay kilo verilir. En fazla kilo kaybı için 1.5-2 yıl beklenmelidir. Hastaların fazla kilolarının %70 ile 80 oranında kaybetmeleri beklenir.