Onkoloji, kanseri araştıran, tanımlayan ve tedavi eden tıp dalıdır. Onkoloji alanında çalışan bir hekimler ise onkolog olarak adlandırılmaktadır.

Onkologlar genellikle biyopsi, endoskopi, röntgen, BT taraması, MRI, PET taraması, ultrason veya diğer radyolojik yöntemlerle yapılan bir kanseri teşhis etmelidir. Nükleer tıp, kan testleri veya tümör belirteçleri gibi kanseri teşhis etmek için de kullanılabilir. Onkoloji genellikle  kan ve kanla ilgili bozukluklarla ilgilenen tıp dalı olan hematoloji ile bağlantılıdır.

Pediatrik onkoloji, çocuklar için kanser bakımına odaklanan tıbbi uzmanlık alanıdır. Pediatrik onkoloji, akut lenfositik lösemi, nöroblastom, beyin ve diğer merkezi sinir sistemi tümörleri dahil tüm pediatrik kanser türlerini tedavi eden önemli bir tıp alanıdır. Tedavi genellikle yetişkin onkolojisinden farklıdır. Pediatrik onkoloji tedavisi cerrahi, kemoterapi, radyasyon tedavisi, immünoterapi ve/veya kök hücre naklini içerebilir.

Onkoloji Alanında Tedavi

Tanı konulduktan sonra onkolog hastayla hastalığın evresini tartışır. Evreleme kanserin tedavisini belirleyecektir. Kanser hücrelerinin yok edilmesi olarak tanımlanan kemoterapinin yanı sıra radyasyon tedavisi de kullanılabilir. Tümörleri çıkarmak için cerrahi kullanılır. Hormon tedavisi belirli kanser türlerini tedavi etmek için kullanılır ve monoklonal antikor tedavileri popülerlik kazanmaktadır. Kanser aşıları ve immünoterapiler üzerine araştırmalar devam etmektedir. Onkolojide palyatif bakım, ağrı ve diğer kanser semptomlarını tedavi eder.

Kanser genellikle tıbbi, cerrahi veya radyasyon dahil olmak üzere en az iki veya üç tür onkolog ile bir ekip çalışması içinde tedavi edilir. Onkoloji tedavi ekibi ayrıca bir patolog, tanısal radyolog veya onkoloji hemşiresi içerebilir. Yeni veya tedavisi zor bir kanser vakası durumunda, onkoloji bakım ekibi, ilgili tüm disiplinlerden çeşitli tıp uzmanlarından oluşan bir tümör kuruluna danışabilir. Tümör kurulu durumda inceler ve hasta için kanser tedavisine başlanmasını önerir.

Onkoloji Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar?

Onkoloji uzmanın uzmanlık alanı kanserli hücrelerdir. Son derece önemli bir yere sahip olan onkoloji, birçok hastalığın tedavi ve tanısı ile yakından ilgilenmektedir. Bu noktada özellikle lösemi, böbrek kanseri, kemik kanseri, karaciğer kanseri ve diğer çeşitli kanser türleri ile onkoloji uzmanları ilgilenir. Onkolog olarak da ifade edilen bu uzmanlar tanı koyduktan sonra tedavi sürecini başlatmak ile yükümlüdür. Bu noktada kanserli hücrenin tüm evrelerinin söz konusu uzman tarafından takip edildiğini ifade edebiliriz.

Onkolojinin Alt Dalları

Jinekolojik Onkoloji: Kadınların üreme organlarında bulunan kanser türü ile ilgilenmektedir.

Medikal Onkoloji: Kanserli hastaların ilaçları ile ilgilenen onkoloji dalıdır.

Pediatrik Onkoloji: Çocuklarda meydana gelen kanserin tanı ve tedavisi ile ilgili uzmanlaşmıştır.

Radyasyon Onkolojisi: Radyoterapi alanında uzmanlaşmıştır.

Cerrahi Onkoloji: Biyopsi, tümörün çıkarılması ve çeşitli cerrahi operasyonlar ile ilgilenmektedir.

Baysal Sağlık Ayrıcalıkları

Baysal Sağlık ayrıcalıkları ile onkoloji alanında en iyi doktorları ve en iyi hastaneleri bulabilirsiniz. Hizmetlerimiz ve hizmet alanlarımız ile ilgili en detaylı şekilde bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bizimle iletişime geçerek kusursuz bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.