Periodontoloji tedavisi ya da diş eti tedavisi diş etinden iltihaba neden olabilecek irritanların ve bakterilerin uzaklaştırıldığı tedavi yöntemidir.

Diş eti tedavisinin erken döneminde hastaların dişlerin bulunan diş taşı temizliği, diş plağının uzaklaştırılması ve düzgün bir diş etinin sağlanır. Ancak ilerleyen vakalarda diş etinde düzeltmelerin yapılabilmesi için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Periodontoloji tedavisinin en temel amacı dişleri çevreleyen derin ceplerdeki taşları temizlemek, cebin düzülerek eliminasyonunu sağlamak ve düzgün bir diş kökü meydana getirmektir.

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Yetişkin bireylerde yaşanan diş kayıplarının çok büyük bir kısmının diş eti hastalıkları nedeni ile yaşandığı bilinir.

Klinik olarak dişlerinizin daha sağlıklı bir şekilde bakımlarının gerçekleştirilebilmesi adına kusursuz uygulamalarımız ile dişlerinizi koruyoruz. Belirtileri oldukça farklı bir şekilde gerçekleşen diş eti problemlerinin genel manada şu belirtiler ile ortaya çıktıkları bilinir.

 • Diş fırçalama sırasında kanama,
 • Dişetlerinde şişkinlik, kırmızılık ve şişkinlik,
 • Diş ve dişetleri arasında ayrıklık,
 • Dişlerin sallanması ya da birbirinden uzaklaşması,
 • Isırma sırasında oluşan ağrı hissi,
 • Ağızda oluşan kötü koku.

Tüm bu durumlar diş etleri ile alakalı yaşanan iltihaplanma ile alakalıdır. Bu nedenle söz konusu belirtilerden birini yaşıyorsanız muhakkak profesyonel bir destek almalısınız.

Periodontal Hastalıkların Yaşanmasında Risk Taşıyan Durumlar

Periodontal hastalıkların ortaya çıkmasında farklı durumların risk faktörlerini oluşturduğunu ifade etmek gerekir. Bu durumda hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşacağı ifade edilebilir. Diş kayıpları ve diş eti çekilmesi gibi sorunlara da neden olabilecek olan peridontal risk faktörleri aşağıdaki gibidir.

 • Yaşlılık
 • Sigara kullanmak
 • Genetik faktörler
 • Stres
 • Diyabet – Şeker hastalığı

Periodontoloji Tedavisi Operasyonu Nasıl Yapılır?

Periodontoloji tedavisi öncesinde doktor ve hasta bir tercüman aracılığı ile görüşürler. Hastanın istek ve beklentilerini dinleyen doktor bir operasyonu planı hazırlar.

Periodontoloji tedavisine başlanmadan önce diş etlerinde enfeksiyon bulunuyorsa bu enfeksiyonun kaldırılması gerekir. Bu da diş taşının, ve diş taşını tutunduğu kökün temizlenmesi ile mümkündür. Bu işlem başlangıç tedavisi olarak adlandırılır. Başlangıç tedavisi esnasında çürüklerin tedavisi, dolguların yenilenmesi, protezlerin düzeltilmesi gibi işlemler yer almaktadır.

Periodonyolojik tedavinin ikinci aşamasında ise hastanın diş eti durumuna göre doktorun tercih edeceği bir diş eti tedavisi yöntemi uygulanır. Bu yöntemler gingivektomi, flep operasyonu ve mukogingival cerrahi şeklindedir. Bu cerrahi müdahale türlerinden sonra ise hastanın düzenli kontrolleri sağlanır.

Periodontoloji Tedavisi Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Tedavi lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirildiği için tedavi esnasında herhangi bir acı hissi yaşanmaz. Ancak tedaviden sonra lokal anestezinin etkisinin geçmesi ile beraber ağrılar meydana gelecektir. Bu ağrılar için doktorunuzun önerdiği ilaçları mutlaka kullanmalısınız. Diş etinin iyileşme süreci kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genellik 10-15 gün içerisinde diş etleri normale döner.

Periodontoloji Tedavisi Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sıvı Tüketimi

Periodontoloji Tedavisi operasyonlarından sonra en az 3-4 saat boyunca sıvı tüketilmemelidir.

İlaç Kullanımı

Periodontoloji Tedavisi sonrasında dişlerde ve diş etlerinde ağrılar meydana gelebilir. Ağrılarınızı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

Yemek Tüketimi

Periodontoloji tedavisi sonrasında en az 3-4 saat herhangi bir yemek tüketilmemesi gerekmektedir. 3-4 saatten sonra yenecek yemeklerinde dişlerinizi ve diş etlerinizi çok zorlamamasına dikkat etmelisiniz.

Hijyen

Periodontoloji Tedavisi operasyonundan sonra dişlerinizde ve diş etlerinizde oluşabilecek iltihaplanmaları önlemek ve tedavinin devamlılığını sağlamak için ağız hijyenine özen göstermelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Diş etlerimden bir sorun olduğunu nasıl anlarım?

Dişlerinizi fırçalarken ya da yemek yerken diş etlerinde meydana gelen kanama, dişlerde sallanma, diş eti çekilmesi gibi belirtiler diş eti problemlerinin habercisidir.

Periodontoloji tedavisi kalıcı bir yöntem midir?

Eğer diş eti ve diş hijyenine dikkat edilmezse tekrar aynı sorunlar ile karşılaşılmaktadır. Bu doğrultuda doktorunuzun önerdiği temizlik alışkanlıklarına önem göstermelisiniz.

Periodontoloji tedavisi ağrılı bir süreç midir?

Yaklaşık 1 hafta-10 gün boyunca dişlerinizde ve diş etlerinizde ağrılar meydana gelecektir. Ancak bu geçici bir durumdur.

Periodontoloji tedavisinin yan etkileri var mıdır?

Hayır. Periodontoloji tedavisinin herhangi bir yan etkisi yoktur.