Yaşlanma, doğum, kilo alıp verme gibi nedenler yüzünden deri elastikiyetinin kaybolması ve deri altı yağ dokusunun azalması sonucunda bacaklarda sarkmalar meydana gelebilir. Ayrıca yüksek miktarda kilo verme dolayısıyla da pek çok kadın özellikle bacaklarının iç yüzünde gevşeme ve sarkma sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Bacakların kalçadan dize kadar olan bölgesi uyluk olarak adlandırılmakta olup bu bölgedeki deride meydana gelen dalgalanmalar ve sarkmalar en çok rahatsızlık veren sorunlardan biridir. Bu noktada hem yaşam konforlarını artırmak hem de estetik kaygılarından kurtulmak isteyen kişiler bacak germe estetiği ameliyatını tercih eder.

Bacakların üst kısımlarında; yaşlanma, doğum, kilo alıp verme gibi nedenlerden dolayı gerginliğin kaybedilmesi söz konusudur. Buna bağlı olarak da uylukların iç kısımlarında gevşemeler ve sarkmalar oluşur. Cilt gerginliğinde kayıplar, cilt altı yağ dokusunda incelme oluşur; genellikle uyluğun iç kısmındaki bacak derisi aşağı doğru sarkar, uyluğun orta kısmına ya da dize doğru yığılmalar oluşur. Bu sarkmalardan ve düzensizliklerden kurtulmak için bizi tercih edebilirsiniz.

Yaşlanmanın ve yerçekiminin etkisi, derinin elastikiyetinin giderek kaybolması ve deri altı yağ dokusunun azalması gibi nedenlerden dolayı özellikle uyluk iç kısmında bulunmakta olan bacak derisi kasıklardan aşağı doğru sarkabilir. Kilo alıp verme, hareketsizlik, doğum yapma ve yaşlanma gibi etkenlere bağlı olarak bu bölgedeki gevşeme hızlanabilir. Ancak bacak germe estetiği operasyonlarına başvurularak bu sorunlar ortadan kaldırılabilir.  Bacak germe estetiği operasyonları ile vücudun uyluk bölgesinde meydana gelen cildin bollaşıp sarkması sorunu ortadan kaldırılmaya çalışılır.

Bacak germe estetiği operasyonlarından yaklaşık bir hafta sonra yürüyüşe başlanabilse de yaklaşık 4 hafta süre ile spordan ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerekir. İyileşme sürecinin hızlandırılmasında hastaların sigara kullanımını bırakması da önemli bir rol oynar. İlk bir hafta süresince hastanın yatarken ve otururken bacak yüksekliğinin kalp seviyesinde tutulmasına özen gösterilmesi gerekir. İç bacak germe operasyonu uygulamalarında, operasyondan sonra oluşan izin genişlemesinin önlenebilmesi için uyluk hareketlerinin 1 ay süre ile kısıtlanması gerekir. Bacak germe estetiği operasyonlarından sonra bir miktar ağrı hissedilebilmekle birlikte ağrılar, doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler ile kontrol edilebilir düzeyde olur. Bacağın iç yüzünde hafif ölçüde morarmalar ve şişlikler görülebilir. Ancak bunlar operasyondan yaklaşık birkaç hafta sonra tamamen ortadan kalkmış olur. Bacak germe estetiği operasyonlarından sonraki iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte genellikle 7 ile 10 gün arasında iyileşme gerçekleşir. Erken dönemde yer alan izler de zaman içerisinde silikleşir.

Bacak germe estetiği operasyonları doğrudan hastanın bacaklarında gerçekleştirildiği için dikiş bölgesinin korunması ve ameliyattan sonra birkaç hafta süre ile korse kullanılmasına özen gösterilmesi gerekir. Hastanın doktorunun tavsiyelerine eksiksiz ve düzenli bir şekilde uyması iyileşme süreci üzerinde doğrudan katkı sağlayabilir. Dikiş bölgesinin hijyenine dikkat edilmemesi, yeteri kadar istirahat edilmemesi ve ağır hareketler yapılması sonucunda hasta dikiş bölgesi ile ilgili sorunlar yaşayabilir.