Bıyık, erkeklerin yüzünde daha kaliteli bir görüntü sağlamak adına tercih edilen seçeneklerden bir tanesidir. Bu çerçevede bıyık ektirmek isteyen bir erkek için en önemli şey profesyonel destek almaktır. Bu kapsamda siz de sağlıklı bir bıyık ekimi süreci için harekete geçmelisiniz.

Bıyık, Anadolu coğrafyasında çok önemli bir unsur olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de bıyığı çıkmayan erkeklerin bıyık ektirerek daha erkeksi bir yapıya bürünmek istemeleri doğaldır. Tıbbi bir uygulama olarak kabul edilen bıyık ekimi süreci çerçevesinde en başarılı seçeneklerden fayda sağlamak mümkündür.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Bıyık ekimi süreci ile alakalı olarak en önemli şey profesyonel bir ekim merkezine başvurmaktır. Aksi takdirde hayal ettiğiniz bıyıklara ulaşmak pek mümkün olmayacaktır. O halde sürecin nasıl gerçekleştiğine daha yakından bir göz atalım!

Bıyık ekimi, saç ekiminde de olduğu gibi en başarılı yöntem olan FUE ile gerçekleşmektedir. FUE tekniği sadece kaliteli değil aynı zamanda başarılı bir teknik olması sayesinde tercih edilmektedir. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kıl eksikliğini gidermek adına süreç başlar.

Lokal anestezi ile başlayan operasyon FUE tekniği çerçevesinde donör bölgeden kılların tek tek alınması ile devam eder. Bu süreçte önemli olan kılların doğru yön ve açıyla ekilmiş olmasıdır. Özellikle de iz kalmaması adına tercih edilen bu seçenek sayesinde en ideal seçenekten fayda sağlamak mümkün olur. Bıyıkların arzu edilen seviyede ekilmesi sonrasında iyileşme süreci başlar. Bu sayede hayal edilen görselliğe kavuşmak mümkündür.

Bıyık Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bıyık ekimi süreci öncesinde bireylerin dikkatli olmalarında fayda vardır. Zira bıyık ektirmek saç ektirme gibi öncesi ve sonrasında hassas bir sürecin yaşanmasına neden olur. Bu kapsamda bıyık ektirecekseniz aşağıdaki detayları dikkate alarak hareket etmenizde fayda vardır.

 • Operasyon öncesinde bıyık bölgesinin temiz olması gerekir,
 • Kan sulandırıcı ve operasyonu zorlaştıracak unsurlar tüketilmemelidir,
 • Kafein içeren kahve ve çay gibi besinler tüketilmemelidir,
 • Sigara ve alkol gibi iyileşmeyi geciktirecek maddelerden uzak durulmalıdır,
 • Bıyığın sürtünmesine neden olacak kıyafetler yerine düğmeli ya da fermuarlı kıyafetler tercih edilmelidir.

Bıyık Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bıyık ekimi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecini doğrudan etkileyecek detaylardır. Bu nedenle de iyileşmeyi kolaylaştırmak adına aşağıda sıralanan hususların dikkate alınması gerekmektedir.

 • Bıyık ekimi tamamlandığında bireyin sosyal yaşantısına dönmesi mümkündür,
 • Ekim uzmanının belirteceği süre içerisinde ilk yıkama gerçekleştirilerek iyileşme süreci tetiklenmelidir,
 • Yıkama işlemine kadar geçen sürede bıyık bölgesine kesinlikle temas edilmemelidir,
 • Sürtünme ve çarpma gibi durumlara karşı koruyucu önlemler alınmalıdır,
 • Tıraş olmak için uzman görüşü almalı ve bu konuda dikkatli davranmalısınız,
 • Ağrılara karşı uzmanın önereceği ağrı kesicileri tercih ederek ağrılarınızı dindirebilirsiniz,
 • Doğal bıyık görüntüsüne kavuşmak için ortalama 10 aylık bir süre beklemeniz gerekmektedir.

Kimler Bıyık Ekimi Yaptırabilir?

Bıyık ekimi yaptırmak isteyen kimselerin kimler olacağı konusunda soru işaretleri vardır. Ön incelemeler neticesinde bıyık ekimine yönelik herhangi bir sağlık sorunu engeli olmayan herkes bıyık ekiminden faydalanabilir. Bu noktada kılların seyrelmesi, hiç çıkmaması ya da çeşitli nedenlerle bıyık bölgesinde seyreklik olması bıyık ekimini gerektiren nedenler arasında kabul edilmektedir.

Siz de bıyıklarınızda bir seyrelme ile karşı karşıyaysanız mutlaka bıyık ekimi yaptırmalı ve doğal bir görünüme kavuşabilirsiniz. Doğal bir görüntü elde etmek adına yapmanız gereken sadece profesyonel bir bıyık ekimi kliniğine başvurmak olmalıdır.

Bıyık Ekimi ile Alakalı Sıkça Sorulan Sorular

Bıyık ekimi operasyonu ne kadar sürer?

Bıyık ekimi operasyonu kişiden kişiye değişen bir uygulama olsa da operasyon süresi ortalama 3 ile 5 saat arasında farklılık göstermektedir.

Saç ekimi işlemi için hangi yaş aralığı uygundur?

Saç ekimi operasyonu için bir yaş sınırlaması olmasa da alt sınır 24’tür. 24 yaş ve üzeri erkeklerde kılların yeterince yoğun olmaması halinde bıyık ekimi uygulamasına başvurulabilir.