Kol Germe

Kol germe operasyonu, kollarda meydana gelen sarkmaların ortadan kaldırılması için gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Son zamanlarda bireylerin yoğun bir şekilde talep gösterdiği kol germe operasyonu ile siz de kollarınızdaki sarkmalardan en iyi şekilde kurtulabilirsiniz.

Kollardaki sarkmalar çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Özellikle ilerleyen yaş ve kilo vermek kollarda sarkmalara neden olmaktadır. Bu doğrultuda çeşitli nedenlerle oluşan kollardaki sarkmaları kolayca ortadan kaldırmak mümkündür. Kol germe operasyonunun en temel amacı, adından da anlaşıldığı üzere kollarda ki sarkmaları ortadan kaldırarak kolun gergin bir görünüme sahip olmasını sağlamaktır. Bu sayede son derece gergin ve sıkı bir görünümü olan kollara sahip olmak mümkündür.

Kol Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kol germe operasyonu genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Hastaya yapılan anestezi uygulamasından sonra L biçiminde gerçekleştirilen kesiler ile operasyon süreci başlar. Söz konusu kesiden sonra kolda bulunan fazla yağ dokusu alınmaktadır. Ancak bazı durumlardan hastanın kolun fazla yağ dokusu bulunmaz. Bu durumda yağ dokusuna dokunulmadan fazla deri bölgeden alınır.

Kolun gergin ve sıkı bir görünüme sahip olması için liposhaping uygulaması gerçekleştirilmektedir. Fazla dokunun alınması ve tüm işlemlerinden yapılmasından sonra bölgeye estetik dikiş atılır. Estetik dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Kendi kendine eriyen bir yapıya sahiptir. Operasyondan sonra bölgenin sıvı toplamaması ve iç kanamanın önlenmesi için dren konulur. Drenlerde konulduktan sonra bölgeye pansuman yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra tüm işlemler tamamlanmış olur. Hastada herhangi bir problem olmaması durumunda taburcu işlemleri başlatılır.

Kol Germe Operasyonundan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kol germe operasyonundan önce dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar bireylerin sağlığı için çok önemlidir. Söz konusu dikkat edilmesi gerekenler genel olarak aşağıdaki gibidir.

Kol germe operasyonundan önce kullandığınız ilaçları ve kronik hastalıklarınızı doktorunuza mutlaka söylemelisiniz. Doktorların gerekli görmesi durumunda söz konusu ilaçlar bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra söz konusu operasyondan önce sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarınıza bir süre ara vermelisiniz. Çünkü alkol ve sigaranın kan sulandırıcı etkisi bulunmaktadır. Kan sulandırıcı ilaçları da kullanmamalısınız. Bu ilaçlar ve alkol, sigara ameliyat esnasında kanın sıvılaşmasını sağlayarak yoğun kan akışına neden olmaktadır.

Kol Germe Operasyonu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kol estetiğinden sonra, insanlar en az bir hafta boyunca herhangi bir zorlayıcı hareketler yapmamalıdır.
  • İlk birkaç hafta ani kol hareketlerinden kaçınılmalıdır.
  • Yüzmek için 2-3 hafta beklemelisiniz. Ameliyatın yapıldığı alan çok hassas olduğu için yüzme süresinden darbe alabilir ve bu durum kötü sonuçlar doğurabilir.
  • Ameliyattan sonra morarma, şişme ve kızarıklık oluşabilir. Bu çürükler birkaç hafta içinde yok olacak.
  • Ameliyat sonrası oluşacak ağrılar için doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.

Kol Germe Operasyonu Sonrasında İyileşme Süreci

Kol germe operasyonu sonrasında hastaların hemen sosyal hayatlarına dönebilmeleri mümkündür. İlk günlerde genellikle şişlik ve morluk meydana gelmektedir. Bu durumları önleyebilmek için hastalara şişlik önleyici bandaj takılması gerekmektedir. Operasyondan sonraki günlerde kolun yüksekte tutulması gerekmektedir. Bu sayede iyileşme süreci çok daha hızlı olacaktır. Bu süreçte ağrı kesicilerin doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması gerekmektedir.

Kol Germe Operasyonu Diğer Operasyonlar ile Kombine Şekilde Yapılır mı?

Kol germe operasyonu özellikle liposuction ile birlikte sık sık tercih edilmektedir. Kolları kalın olan ve kollarının incelmesini isteyen bireyler liposuction uygulamasına başvururlar. Liposuction sonrasında fazla deri meydana geleceği içi söz konusu fazla deri kol germe operasyonu ile ortadan kaldırılmaktadır. Bunun yanı sıra vücudun farklı bölgelerindeki operasyonlar ile de kombine bir şekilde kol germe estetiği yapılabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat ne kadar sürer?

1 ile 3 saat arasında sürmektedir.

Kol germe estetiği kalıcı mıdır?

Bireyler kilo alıp vermediği sürece kol germe operasyonunun uzun süre etkili olacağını söyleyebiliriz.

Kol germe operasyonundan sonra duş alınır mı?

Drenler çıkarıldıktan sonra duş alınmaktadır. Bu da 2-3 günlük bir süreyi ifade etmektedir.

Operasyondan sonra dikişler alınır mı?

Hayır. Dikişler kendiliğinden erir.