İmplant tedavisi, eksik olan dişlerin estetik ve fonksiyonunu sağlayabilmek adına kullanılmakta olan yapay diş köküdür. Son zamanlarda sık sık talep gören implantlar son derece dayanıklı ve avantajlı yapay diş köküdür. Birylerin nene kemiğine yerleştirilmiş olan ve diş yapısına uygun malzemelerden yapılan implantlar titanyumdan elde edilmektedir.

Diş hekimliğinin geniş modern olanaklarına ve koşulsuz başarısına rağmen, diş kaybı günümüzde hala geçerli. Hepimiz yaşam boyunca güvenle yürümek isteriz ve dişlerimizin durumu özgüvenimizi güçlü bir şekilde etkiler. 20 yıl önce bile, kaybedilen veya çekilen bir dişin değiştirilmesi sınırlı protez yöntemleri kullanılarak gerçekleştiriliyordu. Günümüzde hiç şüphe yok ki, implantasyon tüm olası seçenekler arasında en uygun ve kaliteli protezdir.

İmplantlar genel olarak bireylere doğal diş hissi verebilmesi için tercih edilmektedir. Bu da implantların doğal bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. İmplant uygulamasını yaptırmak isteyen kişiler implantı uygulamalarının kimlere yapılabileceğini merak etmektedir. Peki, implant kimlere uygulanabilir? İmplant uygulamasının faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Kimler İmplant Yaptırabilir?

Diş implantı, hastalık nedeniyle diş kaybı durumlarında önerilir. Bunun yanı sıra kazalara bağlı diş kaybından sonra ve doğuştan diş yokluğu durumunda da implant tercih edilir. Genel olarak, her eksik parça bir implant ile değiştirilmelidir. Ancak dişlerin daha az yük aldığı ağzın bazı bölgelerinde bunların sayısını azaltmak mümkündür.

İmplant genellikle lokal anestezi altında yerleştirilir ve immediat yükleme gibi bazıları tüm prosedürün azaltılmasına izin verir. İmplantolojideki en son gelişmeler, aynı seansta bir dişin çekilmesine, implantın yerleştirilmesine ve anında geçici protezin dahil edilmesine, dişin yerinde değiştirilmesine olanak tanır.

Bilgisayar destekli implantlar, CAD-CAM , daha önce bir CT taraması yapıldığından çok daha hassas ve ağrısız bir şekilde sabitlenir. Ayrıca kronun zamanla gevşeme olasılığı daha düşüktür ve estetik olarak sonuç daha etkilidir.

İmplantın Avantajları

İmplantın sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Söz konusu avantajlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • En güvenli seçenektir.
  • Kemik üzerindeki fonksiyonu korur. Buda kemik kaybının önüne geçer.
  • Çiğneme hissi doğal dişinkine benzer.
  • İmplant bakımı diğer dişlerin ihtiyacı ile benzerdir. Dişlerinizi düzenli bir şekilde fırçalayarak implantın bakımını gerçekleştirebilirsiniz.
  • Diş implantını korumak söz konusu olduğunda çok daha kolaydır.

Sıkça Sorulan Sorular

İmplant işlemi sırasında acı olur mu?

İmplant tedavisi sırasında anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Bu doğrultuda acı yoktur.

İmplant kimer için uygundur?

Doktor muayenesi ile bireylerin implant için uygun olup olmadığı kararı verilebilir.

İmplantlar temizlenmeli midir?

İmplant temizliği son derece önemlidir. Bu nedenle evet implant temizlenmelidir.