Mini Gastrit By-Pass

Obezite cerrahisi yöntemlerinden bir tanesi olan mini gastrik by-pass, aynı zamanda metabolik cerrahi için de uygulanmaktadır. Kontrollü bir şekilde kilo vermek isteyen ve kilo nedeni ile meydana gelen hastalıklardan kurtulmak isteyen bireyler için bu yöntemin uygun olduğunu ifade edebiliriz. Operasyondan sonra iyileşme süresi son derece kısa olduğu için diğer yöntemlere göre çok daha yoğun bir şekilde talep görmektedir.

Tüp mide ameliyatına bir alternatif olan mini gastrik by-pass operasyonu mide hacminin küçültülmesi ile sürekli tokluk hissi verir. Bu sayede hastaların kilo kontrolünü en iyi şekilde sağlamalarına yardımcı olunur.

Mini Gastrit By-Pass Operasyonu Nasıl Uygulanır?

Mini gastrit by-pass operasyonu midenin hacminin küçültülmesini sağlarken ince bağırsakların da bir kısmının alınmasını ifade eder. Tamamen kapalı bir şekilde uygulanan operasyon sırasında büyük kesiler yapılmaz. 1 cm’in altında 5-6 kesi uygulaması ile gerçekleştirilmektedir. Yapılan delikler aracılığı ile karnın içerisine ameliyat aletleri gerçekleştirilmektedir. Kullanılan kameralar ile midenin girişinde bir mide tüpü oluşturulur. Midenin büyük bir kısmı küçük kısmından ayrılır. Operasyon sırasında hiçbir organ dışarı çıkarılmaz. Midenin kesilen büyük kısmı karın içerisinde kalarak salgılarını üretmeye devam etmektedir.

Mini Gastrik By-Pass Kimlere Uygulanır?

Yüksek kilolu bireyler için adeta bir çıkış noktası olan bu operasyonun yapılmasında en önemli etken hastanın öyküsüdür. Hastanın diyet ve kilo öyküsüne göre doktor bu operasyon için uygun olup olmadığına karar vermektedir. Vücut kitle indeksi 50’nin üzerinde olan ya da tip 2 şeker hastalığı olan bireyler için bu operasyon önerilmektedir.

Daha önce tüp mide ameliyatı olarak yıllar sonra kilo alarak tekrar morbid obez olan bireyler için uygulanabilmektedir. Bu hastalara mini gastrik by-pass operasyonun ilk aşaması olan tüp mide operasyonu zaten yapılmıştır. Sadece ikinci aşama olan bağırsakların bağlanması eklenecektir.

Operasyon Sonrası

Operasyon sırasında midenin içerisine 2-3 günlük kateter konabilmektedir. Bu kateter 2-3 gün sonra çıkarılacaktır. Operasyondan sonraki 2 herhangi bir şekilde katı gıda tüketilmez. 3.günden sonra ise sulu gıdalar ile yemek tüketimine başlanır. Daha sonra ise püre ve yumuşak gıdalara geçiş yapılır. Kan pıhtışını önlemek adına bacak ve ayaklar için özel çorap giyilir.

Mini Gastrit By-Pass ile Gastrit By-Pass Arasındaki Farklar

Tüp mide ameliyatı olarak bilinen gastrit by-pass ile mini gastrit by-pass arasında çeşitli farklılıklar söz konusudur. İki yöntem ile ilgili bilinmesi gerekenler şu şekildedir:

  • Gastrik by-pass operasyonunda bağırsaklar kesilerek mideye bağlanır ve mide küçültülür. mini gastrit by-pass operasyonunda ise bağırsakalr kesilmeden mideye bağlanmaktadır.
  • Tüp mide ameliyatın anastomoz adı verilen dikişlerden iki adet vardır. Bu da komplikasyonların meydna gelme ihtimalini arttırır. Ancak mini by-pass operasyonunda bu komplikasyonların görülme olasılığı daha azdır.
  • Tüp mide ameliyatında mide küçültüğü için besin alımı azalır ve ince bağırsaklar kesilir. Bu nedenle kilo verme süreci daha hızlıdır.

Mini Gastrit By-Pass Fiyatları

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen bireylerin en fazla araştırdığı konu mini gastrit by-pass fiyatlarıdır. Bu konuda size profesyonel bir destek sunan kliniğimiz ile iletişime geçerek detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.