Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonu, bireylerin göğüslerinin boyutlarından memnun olmaması durumunda başvurdukları bir estetik operasyondur.

Bugün, birçok insan dengesiz beslenme ve egzersiz eksikliğinden kaynaklanan aşırı kilo problemleriyle başa çıkmaya çalışıyor. Bu da göğüslerde büyüme meydana gelmesine neden olmaktadır. Hayatlarının herhangi bir aşamasında kilo vermeye çalışmayan insanların oranı çok düşüktür. Bununla birlikte, kilo problemleri sadece dengesiz beslenmeden kaynaklanmaz. Bazı kilo problemleri, insanların bir sağlık sorunu olduğunu göstermektedir.

İnsülin direnci ve tiroid problemleri insanların kilo vermesini zorlaştırır. İnsanlar bu sorunların neden olduğu fazla kilolardan kurtulamazlar. Bu noktada çeşitli cerrahi yöntemlerle karşı karşıyayız. Bunun yanı sıra göğüslerin büyük olması genetik faktörler nedeni ile de olabilir. Göğüs küçültme operasyonu en önemli cerrahi işlemlerden biridir. Meme küçültme operasyonu memedeki fazla yağ dokusunun cerrahi bir işlemle vücuttan atıldığı bir yöntemdir. Peki, meme küçültme işlemi nasıl yapılır?

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Meme küçültme operasyonuna başvurmak isteyen birçok kişi bu operasyonun nasıl çalıştığı sorusuna cevap arıyor. Meme küçültme operasyonu farklı şekillerde yapılabilir.

Bu yöntemlerden ilki klasik liposuction yöntemidir. Liposuction yapılacak bölgede 3-4 mm’lik kesikler açılır. Bu açılan kesiklerin yardımıyla bölgedeki fazla yağ dokuları eritilir. Yağ eritildikten sonra, kanüller yardımıyla vakumlanır ve vücuttan atılır. Klasik liposuction sonrası çok hafif cerrahi izler kalacaktır. Klasik liposuction yönteminin en iyi yanı yağın vücuttan derhal uzaklaştırılmasıdır. Ameliyat sonrasında gözle görülür bir fark meydana gelir.

Lazer liposuction başka bir yöntemdir. Memede ki fazla yağları lazer ışınları ile eritilir ve 1-2 mm’lik kesikler ile yağlar vakumlanır. Göğüs dokusunun son derece diri, sarkık ve çatlak olmadığı,  esnek olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Lazer liposuction ile bölgede bulunan fazla yağ dokusu çekilir. Bu nokta da göğüslerde sarkma ve iz meydana gelmez.

Bir diğer yöntem ise klasik estetik operasyon yöntemidir. Memenin ucundan alt kısmına doğru kesiler yapılır. Açılan meme dokusunun içerisinde fazla yağ dokusu çıkarılır. Bu işlem sonrasında genellikle sarkma meydana geleceği için aynı zamanda dikleştirme işlemi de yapılır. Bu sayede bireylerin kusursuz göğüslere sahip olması mümkündür.

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçülte, genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Bu nedenle, kurtarma işlemi hızlı işlem sonrası ilerlemektedir. Küçültme sonrası iyileşme süreci bölgedeki deformasyona ve uygulama şekline göre değişmekle birlikte genellikle hafif ağrılı ve hızlı bir iyileşme sürecidir. Ancak operasyon sonrası iyileşme sürecini etkileyecek en önemli nokta korsedir. Ne tür bir yöntem uygulanırsa uygulansın, hastalar korse giymelidir. Korseler vücudun şekle girmesine ve sarkmayı önlemesine izin verir.

Operasyon sonrası kişilerde hafif ağrı, şişlik ve morarma görülebilir. Bu belirtiler oldukça normaldir. Ağrınızı ve şişmenizi en aza indirmek için doktorunuz tarafından önerilen ağrı kesicileri ve antibiyotikleri kullanabilirsiniz. Ameliyattan sonra hastalar bandajla giydirilir. Bu pansumanlar doktorunuz tarafından belirtilen aralıklarla yenilenmelidir. Hasta ameliyattan hemen sonra normal hayatına dönebilse de ani hareketlerden kaçınmalıdır.

Operasyon Ne Kadar Sürer?

Operasyonun kadar sürdüğünün cevabı kişiden kişiye değişir. Çünkü memeden alınacak doku ve alanın büyüklüğü operasyonun süresi boyunca değişmektedir. Ancak operasyon genellikle 1 ile 3 saat arasında sürmektedir. Bununla birlikte, zaman içinde meme küçültme ile birlikte yapılabilecek bazı işlemler vardır. Bunlar göğüs dikleştirme ve vücut şekillendirme olarak listelenmiştir. Kişinin tercihine göre meme dikleştirme yapıldıktan sonra kişinin popoya yağ enjekte edilebilir veya kişiden alınan yağ yüzdesine göre vücuttaki sarkma gerginleştirilebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme operasyonunu kimler yaptırabilir?

Operasyon için yaş sınırlaması 18’dir. Herhangi bir sağlık problemi olmayan bireyler göğüslerinin boyutlarından memnun olmadıklarında meme küçültme operasyonu yaptırabilirler.

Göğüslerde his kaybı oluşur mu?

Operasyon sonrasında göğüslerde his kaybı oluşmaz.

Operasyondan sonra bebek emzirilir mi?

Operasyondan esnasında süt kanallarında küçülmeler meydana gelebilir. Ancak bu durum emzirmeyi etkilemez.

İz kalır mı?

Operasyondan sonra bölgedeki çeşitli morarma ve şişmeler oluşur. Ancak bu morarmalar geçecek ve izler zaman içerisinde ten rengini alacaktır.