Tüp Mide Operasyonu

Tüp mide operasyonu, sleeve gastrektomi olarak da ifade edilen bir mide küçültme operasyonudur. Günümüzde obezite cerrahisinde en fazla kullanılan yöntem olan tüp mide operasyonunda karnın ön duvarından 0.5 cm’lik delikler acıkmaktadır. Bu doğrultuda midenin %80’lik bir kısmı alınmaktadır. Kalan %20’lik kısım tüp şekline benzediği için tüp mide operasyonu olarak adlandırılmıştır. Bu girişim aynı zamanda kapalı laparoskopik cerrahi olarak da ifade edilmektedir.

Tüp Mide Operasyonu Nasıl Yapılır?

Laparoskopik yöntem ile gerçekleştirilen bu operasyon kapalı bir ameliyat tekniğidir. Açık ameliyatlarda ki gibi 10 cm’lik kesikler yapılmaz. 0.5 cm’lik birkaç delik ile karın bölgesinden midenin alımı gerçekleştirilmektedir. Yüksek çözünürlüklü bir kameranın karın bölgesine gönderilmesi ile operasyon süreci monitörlerden izlenmektedir. Son derece konforlu olan bu operasyon aynı zamanda ağrısız ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyondan sonra dikiş hattındaki kanamaların kontrol edilmesi hayati bir öneme sahiptir. Kontroller gerçekleştirildikten sonra ameliyat esnasında gönderilen tüpler çıkarılarak fazla kanın atılması için drenaj sistemi yerleştirilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları

Tüp mide operasyonunun bireylere sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Söz konusu avantajlar genel olarak aşağıdaki gibidir.

  • Operasyon sonrasında mide hacminde azalma meydana gelir. Bu nedenle bireyler daha gıda tüketerek daha fazla doyar. Bu da kilo verimini hızlandırır. Ancak ameliyattan sonra ömür boyu yemek kısıtlaması söz konusu değildir.
  • Açlık hormonu olarak adlandırılan ghrelin hormonu, midenin dışarı alınan kısmında yer alır. Bu da yeme isteğinin azalmasını sağlar.
  • Bağırsaklara herhangi bir işlem yapılmaz. Bu sayede bağırsaklarda tıkanıklık, kaçak ve kanamaz gibi problemler görülmez.
  • Hastanede az yatış gerektirir.
  • Vücuda herhangi bir şekilde yabancı madde ya da cisim yerleştirilmez.
  • Mide emilimine müdahale de bulunulmaz. Bu nedenle mineral ve vitamin eksiklikleri çok daha az olur.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Operasyondan sonra son derece konforlu geçecektir. Çünkü kapalı bir ameliyat yöntemidir. Küçük kesiler oluşturulduğu için bireylerin vücutlarında çok daha az ağrı meydana gelmektedir. Bu da hızlı bir iyileşme sürecini beraberinde getirir. Bireylere 1.3.6. ve 12.aylarda kontrol yapılmaktadır. İlk ay ortalama 20 kg veren bireylerin 1 yılın sonunda fazla kilolarının %80’inden kurtulması beklenmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Tüm mide operasyonu ile kilo vermek isteyen kişilerin aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

  • Bireylerin vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olması gerekir.
  • Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olan kişilerin ise şişmanlığa bağlı olarak tip 2 diyabet hastalığı, uyku apnesi ve hipertansiyon probleminin olması gerekmektedir.
  • Obeziteye bağlı olarak yeni tip 2 diyabet, metabolizma bozukluğu olan bireylerin ise vücut kitle indeksinin 30 ve üzeri olması yeterlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Sonrasında İz Kalır mı?

Ameliyat kapalı yöntem ile gerçekleştirilmektedir. Sadece karın bölgesinde küçük kesi izleri bulunmaktadır. Söz konusu izler birkaç ay içerisinde ortadan kalkar.

Tüp Mide Operasyonu İle Kaç Kilo Verilir?

Bireylerin ameliyattan 2 yıl sonra fazla kilolarının %70 ile 80’ini kaybetmesi bekleniyor.

Ameliyattan Sonra Tekrar Kilo Alınır mı?

Bireyler düzensiz beslenme nedeni ile tekrar kilo alabilir. Bu oran %15 düzeyindedir.

Gastrik sleeve fiyatları ve daha fazlası ile ilgili bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.