Genel

Kadınlara Saç Ekimi İşlemi Uygulanır mı?

Kadınlara saç ekimi yapılır mı sorusu günümüzde pek çok kadının araştırdığı ve cevap aradığı sorular arasında yer almaktadır. Kadınlarda kellik problemi çok daha az görüldüğü için kadınlara saç ekimi yapılmaz gibi bir yanılgı bulunmaktadır. Ancak erkeklere yapıldığı gibi kadınlara da saç ekimi yapılmaktadır. Kadınlara saç ekimi yapılma süreci ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Şimdi, gelin hepsini inceleyelim.

Hamilelik ve doğum, doğum kontrol hapı kullanımı, menstrüasyon veya menopoz kadınlarda hormonların değişmesine neden olmaktadır. Hormonların neden olduğu saç dökülmesi (androgenetik alopesi) de benlik saygısını büyük ölçüde zayıflatır. Kadınlar saçlarına erkeklerden çok daha fazla önem verir. Bu nedenle kadınlarda kelliğe neden olabilecek saç dökülmeleri son derece can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu noktada kadınlara da saç ekimi uygulamalarının yapılabilmesi mümkün hale gelmektedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

  • Saç dökülmesine neden olan otoimmün hastalıklar: Kadınlarda sıklıkla aşırı aktif tiroid, düşük aktif tiroid, tiroid iltihabı , alopesi areata ve skarlı alopesi problemleri meydana gelir.
  • Hormon dalgalanmaları, her kadının yaşam döngüsünün doğal bir parçasıdır. Ergenlik, hamilelik , menopoz ve menopoz , saç başının bozulması ile hormonal dengede değişikliklere neden olabilir.
  • Yetersiz beslenmeye bağlı eksiklik belirtileri (örneğin demir eksikliği , çinko eksikliği) vejetaryenler ve veganlar arasında giderek daha fazla ortaya çıkmakta ve saç köklerine dökülene kadar zarar verebilmektedir.
  • Gastrointestinal bozukluklar besin eksikliğine neden olabilir ve saç sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.
  • Yanıklar ve yaralanmalar
  • Kemoterapi ve radyasyon, kanserin tedavi edici tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlar saç köklerine zarar verir ve saç dökülmesine neden olur. Işınlama durdurulduğunda, saç kökleri iyileşir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, radyasyon tedavisinden sonra saç büyümesi hala durur.
  • Deri hastalıkları, bulaşıcı hastalıklar, romatizmal, metabolik, cinsel ve mantar hastalıkları
  • Stres

Kadınlarda Saç Ekimi Kalıcı Mıdır?

Saç ekimi tüm vakaların sadece %10’unda endikedir ve faydalıdır. Çünkü vakaların yaklaşık %90’ında modern rejeneratif tedavi yöntemleri ile saç dökülmesi durdurulabilir. Bu doğrultuda saç yoğunluğu ve saç hacmi önemli ölçüde artırılabilir. Dolayısıyla kadınlarda saç ekiminin kalıcı bir etkisi olduğundan bahsedebiliriz.

Yaklaşık üç ila altı ay sonra, ekilen saç kökleri önceden kel olan bölgelerde yeni ve güçlü saçlar oluşturur. Sonuç doğal olacaktır. Yeni saç, çevresindeki saçlardan farklı değildir ve her zamanki gibi kesilebilir, taranabilir ve renklendirilebilir.

Kadınlarda Saç Ekimi İçin Kullanılan Teknikler

Kadınlarda saç ekimi için 2 yöntem sık sık uygulanır. Bunlar FUE saç ekimi ile DHİ saç ekimidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir